Ihlamur, leylek ve ‘going nowhere and getting there fast’

WP_20141230_10_51_30_Pro

Cool Runnings filminin müziğini hatırlar mısınız? Müziğinden çok adı ilginçti; going nowhere and getting there fast (hiçbir yere hızlıca varmak). Filmin Türkçe adı Üşütük Popolar. Olimpiyatlarda yapılacak ilk kızak yarışmasına katılan Jamaica takımının komik halleriyle doluydu film.

Kars’ın Söğütlü köyünde, iki leylek lapa lapa yağan kara rağmen köyde kalmaya karar vermişler. Cool Runnings filmine özendiler herhalde. Tam “şükür lapa lapa yağan karı gördük, bir ıhlamur içelim artık” derken iki leyleğe sevinsek mi üzülsek mi bilemedik.

Boyu 1 metre, kanatları 2 metre, ağırlıkları 2-4 kilo olan bu leylekler niye gitmediler acaba?

Erkek leylek yuvaya önce göçüp tadilatını yapıp eşini bekler oysa. Bazı eski yuvalar 2 metre çapında ve 3 metre derinliğinde. Bazen bu yuvalar yüzyıllarca kullanılıyor. Leylekler gagalarını birbirine çarparak geldiklerini haber veriyorlar. Dişi leylek genelde 3 bazen de 7 yumurta bırakıyor. Yavru leylekleri anne babası birlikte besliyorlar. Yuvalarında uyum ve huzur vardı, ne olacak şimdi acaba?

DSC00029

Sulu sulu yağan kara bile şükürler olsun. Ihlamur kokusunu tekrar getirdi şehre. Yumuşacık bir tadı, güzel bir kokusu var ıhlamurun. Ekranlara bakan gözlerin kızarıklığını da alıyormuş.

Hiçbir yere gitmezken ama oraya hızlıca varırken, sulu kara sevinirken, leyleklerin neden göçmediğini merak ederken, hoş kokulu ıhlamur ıhlamur gibi hiç değilse…

Görseller için: (Aktardan ıhlamur, Japon kağıtlar, Schleich marka leylek, Nokia Lumia ve Sony HDR PJ820, çekim NK)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s