Yer gök çikolata

İyi insanlara hediye; çikolata

Tanrılar Tula’nın canla başla çalışan insanlarına acıdılar. İçlerinden birini seçip insanlara sanat ve bilimi öğretmesi için Tula’ya göndermeye karar verdiler. Tanrılardan biri olan Quetzalcoatl insan kılığına bürünüp işçi ve iyi insanların kenti Tula’ya gitti. Quetzalcoatl insanları o kadar sevdi ki onlara bir hediye bırakmak istedi. Quetzalcoatl, kardeşlerinin kıskançlıkla sakladığı kakao bitkisini çalıp insanlara armağan etti. Üzerinde kırmızı çiçekleri ve kocaman yaprakları vardı. Yağmuru çok seviyordu. Kocaman koyu meyveleri yere değecekti nerdeyse.

Küçük ağaç meyve verince Quetzalcoatl kakao tanelerinden çürük ve ezik olanları değil de sağlam olanları topladı. Kadınlara onları nasıl kavuracağını gösterdi: Kakao taneciklerinden süzülen yağın toprak tepsinin gözeneklerinde kaybolmaması için toprak tepsi yerine sacta kavurdular. Kakao taneleri yağlarını bırakmaya başlayıncaya kadar kavurdular. Quetzalcoatl kadınlara kakao tanelerini ne kadar kavuracaklarını gösterdi. Az kavurduklarında rengi çok açılıyor hem de sindirmesi zor oluyordu. Çok kavurunca da pütür pütür oluyor, rengi koyulaşıyor ve acımtırak oluyordu. Kakaoyu kavurduktan sonra kalburdan geçirip kabuklarından ayırdılar. İlk zamanlar, kakaoyu buldukları baharatlarla karıştırıp içtiler. Kakao tanelerini şekerle birlikte tahta tokmakla dövdüler. Çok sonraları, ezilip hamur haline gelen şekerli kakaoları parçalara ayırıp şekil verip kurumaya bıraktılar ve yediler.

bitki

WP_20150108_10_13_40_Pro

Kakao çeşit çeşit çikolata oldu olmasına; bir o kadar da filmlere ve romanlara konu oldu. Quetzalcoatl’un tanrılardan çalıp sakalında saklayıp insanlara armağan ettiği kakao ile insanoğlunun aşkı bitmedi, bitmeyecek.

WP_20150108_09_57_46_ProWP_20150108_09_14_16_ProWP_20150108_09_37_44_Pro

Gökteki tanrıların çikolatasını Chef Erdal Ataş yaptı. Altın yaldızlı, kahveli, vanilyalı, gofretli yemeye doyulmayan nefis çikolatalar…

WP_20150107_21_39_31_Pro WP_20150108_09_30_42_ProWP_20150108_09_22_53_Pro

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s