Aromatik ve afrodizyaklar

Mercanköşkü

Afrodit mercanköşkünü okyanuslardan çıkarıp, güneşte parlasın diye dağlara götürmüş. Dağların güzeli ve neşesidir. Sevgililere taç yapılırmış mercanköşkünden. Nerdeyse parfüm yemiş kadar olursunuz; tadı acımsı ve aromatiktir. Afrodizyaktır. Kekikgillerdendir. Pencere önünde teneke saksıda bile yetişir. Ödeme, küçük spazmlara, ağrılara ve romatizmaya iyi gelir. Bebeklerde gaz söker, anneye süt yapar.

mercan

Kuşkonmaz

Kuşkonmazın da her şeyde olduğu gibi çoğu zarar azı karardır. Pahalıdır da. İlaç niyetine de kullanılan sebzelerdendir. Afrodizyak olduğu da söylenir. Haşlarken sapı altta kalacak şekilde dik haşlamak gerekir; sapı ile ucunun haşlanma süresi çok farklıdır. Haşlandıktan sonra üzerine tereyağı sürülür veya dökülür. Patates püresi veya bir dilim haşlanmış ayva ile iyi gider.

WP_20150208_15_55_08_Pro

Kuşkonmaz

Frenk soğanı

Frenk soğanı arıları çeker. Aromatiktir. Tat ve koku pıtırcığıdır. Çorbalara ve salatalara az konduğunda lezzet patlangacı gibidir; ağzınıza geldikçe damağınız bu lezzeti daha çok gelsin diye arar durur; beşinci viteste giderken yolda çok güzel bir şey görüp ne olduğunu çıkarmaya ve tekrar görmeye çalışırsınız ya öyle bir şeydir frenk soğanı da. Bahçelerde böcekleri kovar. Tadı diğer soğanlar kadar baskın değildir; yedikten sonra soğan yemiş gibi olmazsınız; hem kokmaz hem de tüm gün mideyi rahatsız etmez; ama ağızda güzel bir tat bırakır.

Untitled

Frenk soğanı

Siyah Pirinç

Esmer güzeli. Yemişimsi ve yumuşak bir tadı var. E vitamini ve demiri bol. Antioksidandır.

Esmer güzeli

Esmer güzeli; siyah pirinç

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s