Mutlu olmak istiyorsan…

yoshitomo_nara_well_d5486884h

1938 yılında insanlar mutluluğu GÜVENLİK, BİLGİ ve DİNde bulmuşlar. 1938 yılında Mass Observation araştırma şirketi, Bolton Evening News adındaki yerel bir gazeteye “sizce mutluluk nedir?” diye bir ilan vermiş. İnsanlar da mutluluğu kendilerince tanımlamışlar. İnsanların mutlu olması için herşeyden önce kendini güvende hissetmesi lazım. ‘Kendini güvende hissetme’nin ardından ‘bilgi’ ve ‘din’ mutluluk kaynağı olmuş.

Gelelim bugüne; bugün de güvenlik ihtiyacı değişmiyor. Ancak, bilgi ve din eskisi gibi insanları mutlu etmiyor. Bilgi ve dinin yerini İYİ BİR MİZAH ve KENDİNE ZAMAN AYIRMA almış. Bolton Üniversitesi’nden iki psikolog Sandie McHugh ve Jerome Carson’ın 2014’te yaptıkları araştırmada da mutluluk için kendini güvende hissetmek şart. Güvenlikten sonra mutluluğun kaynağı iyi bir mizah ve kendine vakit ayırma.

Tom Robbins’in Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar kitabında Amazon’da yaşayan üçgen kafalı kabile reisi de mizaha kafayı takar. Batının ‘medeniyet’e mizah sayesinde eriştiği sonucuna varır ve hayata dair pek çok şeyin üstesinden gelmek için gülmeyi öğrenmek gerektiğine kanaat getirir.

İyi bir mizahın zekayı barındırdığını ve zeka ile çözüm sağladığını unutmamak lazım.

Resim: Yoshitomo Nara
Araştırma için kaynak: Huffington Post

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s