Ninja İçecekler

Bazen yemek değil de insanın canı yemekle içecek arası bir şeyler istiyor. İçilebilir yemekler bunlar. Hem insanın karnını doyuruyor hem de enerji veriyorlar.

Sebze suları şahane. Birbiri ile uyumlu sebzeler yan yana gelince hem lezzet hem de görsel şölen başlıyor. Sebzeli içecekler enerji verdikleri için bazen ‘ninja içecek’ demeyi tercih ediyorum. İçine süt, yoğurt, meyve giriyorsa terminolojiye uyup ‘smoothie’ diyorum.

Günde küçük 1 adet meyve yemenin yeterli olduğuna inandığım için, sebze suları için yukarıda söylediklerimi meyve suları için söyleyemeyeceğim. Kilo vermek için kilo kilo meyve suyu içilmesine de çok üzülüyorum. Hele hazır meyve suları meyveden değil de meyve aromasıyla yapılıyorken, bu meyve sularından şeker ağırlıklı sıvıyı almaya hiç de gerek yok. Meyve suyundan şeker almak yerine güzel yapılmış hak eden bir tatlı yemeyi tercih ederim. Ayrıca meyve sularının tatları çok manipülatiftir. Meyvenin kendisinden daha güzel tatlar yapmayı öğrendi üreticiler; hazır meyve sularına kanmayalım lütfen. Taze sıkılmışı bile bünyeden bünyeye değişiyor, kimine zarar kimine yarar.

Gelelim ninja içeceklere. Yemek yapmak ninja içecek veya smoothie yapmaktan çok daha kolay aslında çünkü katı meyve sebze sıkacaklarını (robotları) yıkamak çok da kolay ve sevimli bir şey değil. Bazı aletler 400-600 TL civarındalar. Bir heves alınıp iki üç kez kullanıldıktan sonra genelde kullanılmamak üzere üst raflara konuluyorlar. His olarak çocukların köpek hevesine benziyor. Köpek eve getirildikten bir iki gün sonra “vallahi bakacağım, vallahi mamasını ben vereceğim, vallahi ben dolaştıracağım” sözleri unutuluyor. Sözünü tutan çocuğa da ailesine de helal olsun. Neyse bu meyve sebze robotları da öyle. Alana kadar insan kendisini ikna ediyor; “böyle her gün şunu sıkarım, bunu yaparım, şöyle sağlıklı beslenirim..” diye ama nafile.

O yüzden çok pahalı ve yer kaplayan bir şey değil de küçük boy ve makul bir robot almak lazım.

Ressam Yiğit Yazıcı’nın atölyesinde Şef Erdal Ataş ile denemeler yaptık. Yeşil ev’le başlayalım:

Üzerinde küçük küçük dikenleri pıtırcıkları olan taze salatalık bulduk ve sıktık,

Bir avuç ince, ipek gibi ıspanağımız vardı onları sıktık,

Bir adet Golden veya yeşil elma da bu yeşil eve girebilir. Kişniş severseniz kişniş sevmezseniz maydanoz koyabilirsiniz. İsteyen çok az avokado da ekleyebilir.

Yarım limon suyu da ekledik, harika bir ‘yeşil ev’ oldu.

Bir tane de ıspanak, Gala elma, fesleğen, limonla denedik.

mix3Ninja

Turunculardan da ninja içecek yaptık:

Üç tane havuç kokan ve havuç tadan, yeşil püskülleri olan havuç bulduk. Genelde İstanbul’da organik pazarlar veya Safran gibi aktarlarda var bunlar. İstanbul dışındaki yerlerde zaten taze meyve sebzeler köy pazarlarında olsa gerek. Bazı pazarlara markete giden plastik görünümlü tadı tuzu olmayan meyve sebzeleri getiriyorlar. Onları kastetmiyorum. Turuncu ninjamıza devam edelim; havuçları zeytinyağı ile fırınlayalım.

Yarım greyfurt, yarım portakalı sıkıp biraz da zencefili ekleyelim. Turuncu ninja hazır.

Turuncu ninjaTuruncu ninja

Şu sonbahar günlerinde kilolarımız değil, sağlığımız, ninjalarımız, enerjimiz, keyfimiz bol olsun:)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s