Drapetomania

gr4

Photo: Greece, Nurhan Keeler

Drapetomania kaçıp gitme, uzaklaşma isteği…

Hız, sorumluluklar, çaresizlikler, yerine ait hissetmeme, şehir hayatı… en azından hayal de olsa kaçmak lazım.

İnsanın eli kayınca ve tutunacak yer bulamayınca bırakıp gitmek istiyor. Kocaman problemlere çözümler bulamamak insanı çaresiz hissettiriyor. Yalnızlaştırıyor, yabancılaştırıyor. O zaman kaçıp gitmek insanın aklına kalbine biryerlere yerleşiyor.

Kaçış isteğinin bir türü yüklendikleri ve fazla gelen sorumluluklardan ötürü erkeklerde daha fazla. Erkeklerin en az üçte biri artık bir dağ köyüne, küçük bir sahil kasabasına sığınmak istiyor.

Gençlere gelince anne babaları gibi 40 yaşlarında emekli olabileceklerini düşünüyorlar; belki yaparlar… Onlar da kısa sürede özgürlükle ve doğayla buluşmak ve şehir hayatından kaçmak istiyorlar. O yüzden de maaşlı bir yerlerde çalışmak yerine girişimci olmayı tercih ediyorlar ki bir müddet sonra şirketi satıp, sermayeye kavuşup kaçabilsinler… Üniversitelerde de girişimcilik dersleri / kursları arttıkça artıyor.

Şehir ve iş hayatı insana yüklendikçe yükleniyor, doğa ise insanın yükünü azaltıyor. Doğaya kaçabiliyorsanız kaçın yoksa sosyal girişimcilik de var: Kocaman problemlere basit çözümler üretenlere sosyal girişimci deniyor ve toplumun yönünü kestirebiliyorlar. Basit ama kocaman güçlü çözümler üretmek de var…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s