250 yaşına kadar yaşayacak mıyız?

genc

Bir görüşe göre en son ölen kuşaklar bizler veya çocuklarımız olacak. Sonraki kuşaklar ya çok uzun yaşayacak ya da ölmeyecekler. 250-400 yıl yaşamak, hatta ölmemek bazılarımıza ürkütücü geliyor çünkü yaşlılıkla gelen yalnızlık ve bir sürü hastalık var. Şu sıralar en gözde meslek geriatri bile olabilir. Geriatri, ileri yaşın sağlığı ve yaşam kalitesi ile ilgilenen tıp dalı. Geleceği olan bir alan, gençlere tavsiye ederim.

Eskiden insanlar 35-40 yaşına kadar yaşıyorlardı. O zaman da insanlara “75-80 yaşına kadar yaşayacaksın” desek inanmazlardı veya korkarlardı. Ama oldu ve gelişmiş ülkelerde kadınlar 80-85, erkekler 70-75 yaşına kadar yaşıyorlar.

Zaten uzun yaşayacak olanlar yarı insan yarı bilgisayar gibi yaşayacaklar. Nasıl şimdi vücuduna platin veya kalp pili takılan insanlar var, o zaman da diz, kol, göz, beynin bir kısmı, mide vs gibi uzuvlar endüstriyel olacak. Birbirimize şimdi nasıl soruyorsak “burnun, yüzün vs. gerçek mi yoksa yapılı mı?” diye o zaman gelince uzuvlar için de “biyolojik mi yoksa endüstriyel mi?” diye soracağız. Belki Mercedes araba değil de kol bacak, Apple kalp, Ülker mide, Chanel burun… üretecek. Bu firmalar olmayabilir de onların yerine yeni yeni firmalar gelecektir.

“2030’lardan itibaren bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak için vücudumuzun içine milyonlarca nanorobot yerleştirilecek” diyor Fütürist Ray Kurzweil. Sağlıklı, güçlü, hastalıklardan uzak yaşama şansımız çok.

O zaman tek işimiz, tek eşimiz, tek ülke vatandaşlığı, tek eğitim olmayacak. Çocukların uzun geleceği için yatırım yapmaktan vazgeçeceğiz, kendi hayatımızı yaşayacağız.. Gerisini siz hayal edin, neler olacak ve siz nasıl yaşayacaksanız bu kadar sene?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s