Berrak deniz gibi

L1200435

Denizde kum tanelerini tek tek görmek, güneşin ışıltısıyla karışık neşeli bir turkuaz, hayattan keyif almayı hatırlatacak kadar minik dalgalar, dalga seslerine karışan cıvıltılar, insanın içini neşeyle dolduran o an…

L1200464

Gönül Paksoy’un sanata dokunuşu da öyle. Berrak, ışıltılı, minicik dalgaları olan, içinde yüzen en küçük balığı ve kum tanesini gördüğünüz deniz gibi. Yemeklerin her biri bir pıtırcık, damağınızda küçük küçük patlıyorlar. Baharatlar yemeğin önüne geçecek kadar değil lezzetini daha da pıtırcıklandıracak kadar kullanılmış. Sinestetik bir yemek. Müzik, lezzet, renkler, duygular birbirine geçiyor.

L1200458

 

Hiçbir şey bağırıp çağırmıyor. Harmoni var. Pastoral.

“Sade tasarım çok tasarımdır” dedirten tasarımları var.

Gönül Paksoy’u tanımayanlar için: Kimya mühendisidir. Moda tasarımcısı ve yemek sanatçısıdır. Kumaşları yüzde yüz doğal boyalardandır. Tasarımları ‘yeni eski’, eskiyi günümüze çok hoş dokunuşlarla taşıyan, ‘etnik’, ‘kendine özgü’, ‘rafine’, ‘el yapımı’dır…. Yılda bir defa konuklarına yemek şöleni yapar.

Gönül Paksoy’un kitap, kıyafet, takı ve ayakkabılarını Akkavak Sokak Demet Apartmanı No.4/A Teşvikiye mağazasında görüp alabilirsiniz.

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s