Pufidik

Kabarık, köpüklü, pufidik şeyleri seviyoruz. Bazıları zengin gösteriyor, bazıları güçlü bazıları da sevimli. Gelinliğin, eteğin kabarığı; kahvenin bol köpüklüsü; pamuk şekerin en büyüğü; bulaşık deterjanının en köpüklüsü; kekin en çok kabaranı makbul. Köpük, kabarıklık; azı çok gösterir, merak ettirir, bolluk bereket getirir. Havası vardır. Çocuklar kabarık tüylü hayvanlara bayılırlar.

Biz ve Onlar, Leslie Irvine’nin hayvanlarla bağımızı anlamak üzerine yazdığı bir kitap. Yazar hayatımızı paylaştığımız hayvanların kişiliğimizi nasıl etkilediğini anlamak için üç yıl süren bir araştırma yapmış. Üç yıl boyunca bir barınakta gönüllü çalışmış.

Barınakta dolaşırken ilk ilişki dış görünüşle başlıyor. Barınaklarda uzun ve kabarık tüylü kedi ve köpeklere ilgi fazla. Özellikle de çocuklar tüylü hayvanları çok seviyorlar. Tabi bunun tersi durumlar da var. İlk görüşten sonra ise duygular devreye giriyor. Duygular sinyal işlevi görüyor. Hayvanlar niyetlerini, duygularını ve durumlarını insanlarla paylaşıyorlar. Bizi sinirli veya üzgün gördüklerinde gelip dokunup avutuyorlar.

Bu tüylü kabarık dostlar bizi eğlendiriyor, evrenin bir parçası olduğumuz konusunda bizi eğitiyor ve ruhumuza iyi geliyorlar.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s