‘Fill in the blanks’ mi?

2718cf1b20dd84ba0f26e5ff5db18fe1

‘Fill in the blanks’ / ‘boşlukları doldurun’ sorusu çok yardımsever bir soru biçimidir. Aynı zamanda sevimli gözüken bir komuttur. Bu komut o kadar çok tekrarlandı ki olur olmadık yerde aklıma ‘fill in the blanks’ demek gelir.

Boşluklar bazen bir fizik sorusu, bazen şimdiki zaman, bazen geçmiş bazen de gelecek zaman sorusu oldular. Boşluklar hayatın, zamanın, mekanın ve ruhun ta kendisi. Kocaman uzay boşluğunu da unutmamak lazım…

Bunları neyle doldurduğumuz çok önemliyken niye özen göstermeyen insanlar, olmasa da olur ilişkiler, kötünün iyisi ilişkiler, sevilmeyen işler, betonlar, derin uykular, popidik şeyler (dandik ile popülerin karışımı), kötü ve fazla yiyecekler, ilaçlar, ikinci el bilgiler, kötülüklerle ve işe yaramazlıkla dolduralım ki….

Ömer Abi (Ömer Madra) sayesinde tanıştığım ve örnek aldığım Chris Hedges yazar, gazeteci, aktivist ve rahip. Hayatını çok anlamlı şeylerle doldurmuş ve dolduruyor da. New Yok Times’da 15 sene gazetecilik yapmışlığı var. Dış haberlerde görev aldığı için tam bir Ortadoğu, Orta Amerika ve Balkanlar uzmanı dolayısıyla ABD’nin politikalarına da hakim. 2002 yılında 8 gazeteci arkadaşıyla birlikte küresel terör haberiyle Pulitzer ödülünü almış. Uluslararası Af Örgütü’nden İnsan Hakları Ödülü’ne layık görülmüş. Columbia, New York, Princeton ve Toronto Üniversitelerinde dersler vermiş. Şimdilerde yüksek güvenlik önlemleriyle ünlü New Jersey hapishanesinde mahkumlara dersler veriyor.

Hedges’in en çok alıntılanan söylemlerinden birisi:

“We now live in a nation where doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the press destroys information, religion destroys morals, and our banks destroy the economy.”

“Doktorların sağlığı, hukukçuların adaleti, üniversitelerin bilgiyi, devlet adamlarının özgürlüğü, medyanın bilgiyi, dinin ahlakı ve bankaların ekonomiyi yok ettiği bir toplumda / ülkede yaşıyoruz”.

Boşlukları Hedges’in ve sosyal girişimcilerin yaptıklarıyla doldursak keşke, yoksa bırakalım boşluklar boş kalsın…

Advertisements

One thought on “‘Fill in the blanks’ mi?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s