Hızlı beyin, hızlı tren

Trend Molekülleri: Hızlı Beyin, Hızlı Tren ve Uçak

 

Hızlı düşünmek ve zeki olmak hızlı treni ve uçağı çağrıştırıyor. Uçak ve hızlı trenin genelde sabit bir hızı vardır ve insanı rahatsız etmez. Hız sabitse ve monoton bir sesi varsa hızı çok hissetmeyiz bile.

Hızlı trenle giderken uykunuz yoksa bile uyuklarsınız. Sabit hız ve monoton ses insanı uykuya teşvik eder. Tünele girince veya yanınızdan başka bir hızlı tren geçince işler değişir ama. O zaman patlama sesine benzeyen bir ses çıkar ve bu sesle irkilmemek mümkün değildir. Sesle birlikte ne kadar hızlı gittiğinizi fark edersiniz. O zaman da hız rahatsız edici olmaya başlar.

Uçakta da hızlı gittiğimiz başka bir uçağı havada görünceye kadar veya türbülansa kadar anlamayız.

İnsanın beyni de öyle. Hızlı düşünebilir hızlı kavrayabilir ama yetmez. Hızını ayarlayabiliyorsa ve mind map kullanıyorsa o zaman verimli ve üretken oluyor. Bazı beyinler hızlı düşünmesine ve hızlı kavramasına rağmen nereye gideceğini, nasıl gideceğini ve ne aradığını bilmediği için hız rahatsız edici hale gelebiliyor. Duvara çarpmaları an meselesi. Kuyruğunu yakalamaya çalışan kedi köpeği de andırıyor.

Batı Japon Tren Yollarının Shinkansen Bullet treni var. Bu tren dünyanın en hızlı treni. Saatte 200 mille gidiyor. Tünele girdiğinde gök gürültüsü gibi bir ses çıkardığı için insanlar korku tüneline girdiklerini sanıyorlarmış.

Firma bu konuda epey bir şikayet aldığı için trenin tasarımını gözden geçirmeye karar vermiş. Şef mühendisleri Eiji Nakatsu bu konuda epey bir mesai harcamış. Nakatsu aynı zamanda kuş gözlemcisi. İskele kuşları dikkatini çekmiş Eiji’nin. Çünkü iskele kuşu suya çok hızlı dalmasına rağmen hem çok az su sıçratan hem de gürültü yapmayan bir kuş türü. Trenin arkası ve önünü iskele kuşunun gagasına bakarak yeniden tasarlamışlar. Trenin çıkardığı rahatsız edici sesi gidermekle beraber %15 elektrik tasarrufu sağlamışlar. Ayrıca %10 daha hızlanmış.

Doğaya bakarak hızımızı, sesimizi, ritmimizi iyileştirebiliriz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s