bolo’bolo

kenny-scharf-sphereKENNY SCHARF Sphere

bolo’bolo ‘da o kadar öfkeli ve asabi olmuşuz ki, her türlü milliyetçi, ırkçı ya da dinci hareketlere, insan avına ve savaşlara hazırız. Birçoğumuz için intihar ya da bir atom savaşı artık bir tehdit değil. İntihar veya atom bombası korku, eziyet ve sıkıntıdan kurtulmak için dört gözle beklenen çözümler.

bolo’bolo   ‘nun ayrıcalıklı vatandaşları yönetici sınıfına aitler. A nın anlaşması neydi? Yaşamında biftek olacak, ileri teknolojik gereçler, iyi cins köpek ve araba, iyi bir viski, Girit, glutensiz yemek, kinoa, pilates, yoga, spirütüel obezite, gurme yemek, bazılarında uyuşturucu……

Evleri konforlu ama biraz ıssız ve yaşanmışlık hissi yok. İçeri girdiğinizde mutlu mu değil mi, boşanmış mı, hüzünlü mü, obses mi, boş mu vermiş, çocuklarıyla nasıl ilgilenmiş veya ilgilenmemiş, eşyayla, doğayla, evle ilişkisi nasılmış anlıyorsunuz.

Etin, sütün, muzun, domatesin, çileğin tadı yok. Çeşitliliğin yerini AVMler almış. Kırsal alanda hiçbir şey yaşanmazken şehir merkezinde çok şey yaşanıyor. Her boş metrekare ve dakika dolduruluyor. Hareket özgürlüğü kayboluyor, rotalar belli.

A’lar en rafine tüketimi yapmalarına rağmen içlerinde hep bir boşluk var. Egzotik seyahat, uyuşturucular, meditasyon vs. de bu eksikliği gidermiyor. Pasif, özensiz, sevgisiz, kayıtsızlaşmış ve yüzeyselleşmiş bir yerdeler. Kendi ayrıcalıklarından memnun olmak yerine kıra kaçıyorlar. Oryantal kültür, eski gizemcilik, mitoloji, tarikatlar iyi geliyor. Gerçek yaşam hep başka bir yerde aranıyor. Sistem boş durmuyor tabi bu kaçanları bulup yeni ticari şeyler üretiyor.

Bolo’bolo bir kitap ismi. Yukarıda yazdıklarım bu kitaptan aldığım notlar ve yorumlarım.  Yazarı p.m. Pesudonim diye geçiyor. İsviçre telefon rehberinde en fazla kullanılan kısaltma. Yazarı Hans Widmer.

Kaos yayınevi tarafından 2002 ve 2008 yıllarında basılmış. Türkçesini hazırlayanlar da nerdeyse yazar kadar anonym; soyadlarını kullanmamışlar; Can, Alev, Filiz, Didem, Ratz, Alp, Dudu, Marcos, Işık, Sare, Halil, İlhami, Pançuni. Kitap ilk 1983’te daha sonra 1995’te basılmış.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s