Dağlar

Nakagawa-machi Bato Hiroshige Museum of Art / Kengo Kuma

 

93b83b8a

Bu müzenin dış cephesi tüm Kengo Kuma binalarında olduğu gibi bastırılmış bir dış cephe. Bağıran, sivrilen bir dış cephe değil. Kullanılan doğal malzemelerden ötürü değişen bir ışığı var. Nakagawa’nın zengin doğasıyla çevrili. Binanın arkasında köy için önemli iki şey var; dağ ve yol.

Dıştan bakınca sade bir bina, binanın ortasında bir boşluk var. Bu boşluktan binanın arkasındaki dağ görünüyor. Köyler hep dağ kenarında kurulu.

Bu müze dağın yamacında, dağı, yani hayatı hatırlatan bir ibadethane gibi. “Dağı yok edersek hayat da yok olur” mesajını veriyor. Dağ, köyün yaşaması için doğal bir kaynak. Evlerin malzemesi, enerji, tarımda kullanılan temiz su dağdan geliyor. Yaşam demek dağ demek. Dağın yok olması demek hayatın yok olması, doğal kaynakların yok olması demek. Maalesef 20. yüzyılda Tokyo’ya bağlanan yolla birlikte insanlar dağı unutmaya başlamışlar. Herşey Tokyo’dan gelir olmuş. Dağ nerdeyse unutulmuş, terkedilmiş. Müzenin merkezindeki boşluk bu dağı tekrar hatırlatmak için var.

Düşünün müzeyi karşıdan görüyorsunuz ve ortasında boşluk var, boşluktan da dağ görünüyor. Size hayatı ve hayatın kaynağını hatırlatıyor. İnsanlara unuttukları bu dağı ve hayatı tekrar hatırlatıyor Kengo Kuma. Dağla yeniden ilişki kurduran, ilişkiyi tamir eden bir boşluk bu.

nakagawa

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s