Güneş sabah yıldızıdır

screen-shot-2017-01-01-at-11-50-58

Kişi sağlam bir şekilde hayallerinin peşinden giderse ve kafasındaki hayatı sürdürmek için çaba gösterirse bir zaman gelir ve arzuları gerçekleşir. Bazı şeyleri geride bırakıp sıçrama yaşayacaktır. Yepyeni, evrensel ve daha liberal kuralları olan bir hayatı olacaktır. Ya da eski kurallar genişleyecek ve kendi lehine daha özgürleşecektir. Daha yüksek varlıklarla beraber yaşama salahiyetine sahip olacaktır. Böyle düşünüyor Henry David Thoreau.

Doğal Yaşam ve Başkaldırı Henry David Thoreau’nun sivil itaatsizlik kitabı. Bu kitabında Walden Gölünü anlatıyor.

Kitap sürekli yeniden doğuşu, sabahı, ilkbaharı ve önümüzdeki yeni hayatı anlatıyor. Yazar bu dünyadaki cennetini bulup anlatıyor.

Gözlerimizi kamaştıran ışık karanlık gibidir bizim için. Sadece uyanık olduğumuz gün ağarır. Doğacak daha çok gün var. Güneş bir sabah yıldızıdır.

Henry David’in en sevdiği saatler uyanışın saatleri olan sabah saatleri. Erkenden kalkıp gölde yıkanmak onun için nerdeyse bir ibadet. Her çeşit zeka sabah vakti uyanır. Bütün şairler ve kahramanlar şafağın çocuklarıdır, eserlerini gün doğumunda icra ederler.

Yazar kitabında niye göl kenarında yaşamayı seçtiğini, ilkbaharı, kışı, evde nasıl ısındığını, hayvanlarla ilişkisini de anlatıyor.

Kitabın son bölümü sivil itaatsizlik üzerine. Yazar “en iyi yönetim en az yönetendir” sloganına yürekten katılıyor. “Hatta en iyi yönetim hiç yönetmeyendir.” Ancak pratik düşünen bir vatandaş olarak yönetimin ortadan kalkmasını değil iyileştirilmesini talep ediyor. Ama yönetimin çoğunluğa verilmesi adil değil. Neyin doğru neyin yanlış olduğuna çoğunluğun değil vicdanın karar vermesi lazım. Vatandaşlar niye kanun koyuculara teslim olur? O zaman neden herkesin bir vicdanı var? İnsanlık yönetime tabi olmaktan önce gelmelidir. Kanunlar insanları daha adil yapmıyor. İnsanlar devlete vatandaş olarak değil de vücutlarıyla makine gibi hizmet ediyorlar. Her zaman savaşa hazır ordu, milis güçler, ayaklanmalarını bastıran timler böyle karakterlerden kuruludur. Belki de amaca uygun robot üretmek daha iyi bile olabilir.

Çok az sayıdaki kahraman, vatansever, reformcu devlete vicdanlarıyla hizmet ederler. O yüzden de kimlikleri devlete direnir ve düşman muamelesi görürler.

Devleti yarım akıllı, dostunu düşmanından ayıramayan bir gibi görüyor. Devlet bir adamın zihinsel ve ahlaki anlayışına müdahale edemez. Devletin üstünlüğü zekasında dürüstlüğünde değil fiziksel gücündedir. Ya paranı ya canını mantığını güder. Yazar devlete bağlılığı reddetmek istiyor. Devletten elini eteğini çekip uzak durmak en iyisi ama nasıl? Devlet, bireyi yüksek ve aydınlanmış bir güç olarak kabul etmediği sürece özgür ve aydınlanmış bir devletten söz etmek mümkün değil. Bütün insanlara adil olan bir devleti hayal etmek insanı zevklendiriyor tabi. Böyle bir devlet kişileri tehdit olarak algılamaz. Komşuluk ve vatandaşlık görevini yerine getiren ama devlet işlerine karışmadan devletten uzak yaşamayı seçen bir kaç kişinin kendi güvenliğini tehdit ettiğini düşünmez. Meyve veren, olgunlaşınca meyvelerini döken bir devlettir bu. Böyle bir devletin hayalini kuran yazar Henry David böyle bir devlete hiçbir yerde rastlamaz.

Görsel: Michele Clemente

Advertisements

One thought on “Güneş sabah yıldızıdır

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s