Tüm dünyanın zamanları

kate_chopping_300dpi-jpg-650x0_q70_crop-smart

All the Time in The World – Dünyanın Tüm Zamanları filmini gördünüz mü? Bu bir kişisel belgesel ve çeken Suzanne Crocker. Susan ve eşi, 4-8 ve 10 yaşında çocukları alıp 9 aylığına Kuzey Kanada’da el değmemiş doğada yaşamaya gidiyorlar. Evlerini + konforlarını bırakıp bir kanoya yiyeceklerini koyup Kuzey Kanada’da yaşamaya başlıyorlar. Vardıklarında sonbahar. Bir kabinde yaşamaya başlıyorlar. Elektrik yok, yol yok, su yok, internet yok, hatta saat de yok. Saat hiç yok çünkü şehirdeyken “hiçbir şeye zaman yok” ağızlarına pelesenk olmuş. Şehirdeyken çocuklar bir şey istediğinde sürekli “şimdi değil” diyen ailenin yerini “tabii ki hemen” ailesi almış.

Kendileriyle ve doğayla tekrar bağ kurmak adına herşeyin fişini çekiyorlar. Giderken çok da emin değiller neyle karşılaşacaklarından. Kaygı ve endişeyle terkediyorlar konforlu mekanlarını; üç çocukları var ama çocukların arkadaşları olmadığı için acaba aralarında nasıl geçinecekler? Kavga mı edecekler, huzursuz ve huysuz mu olacaklar? Ancak hiç de korktukları başlarına gelmiyor ve üç çocuk tam tersi birbirleriyle çok iyi anlaşıyorlar. Çocuklar odun kesiyor, örgü örüyor; doğada ne yapmak gerekiyorsa onlar da onu yapıyorlar. Çocukların odun kırabildiğini görmek şaşırtıcı. Şehirde elma bile soyamayan çocukları gördükten sonra şaşırmamak elde değil. Örgü örmeleri de çok şeker; şişleri tutmaya ilmek atmaya çalışmaları…

Kanada’nın kuzeyinde vahşi doğaya gitmeden önce küçücük bir kabinde yaşayıp yaşayamayacaklarından emin olamamışlar tabi. Ancak sonraları hayatın kabinden ibaret olmadığını asıl yaşam alanının doğa olduğunu ve çok geniş olduğunu anlıyorlar.

Hava sıcaklığı – 50 derecelere düştüğünde dışarı çıkmak hatta kabinde yaşamak bile hiç kolay olmamış. Bu durum evde okul eğitimi alan çocuklara yaramış. Kendilerini oyalama kabiliyetleri de artmış.

Başta bu deneyimi bir test olarak görüyorlar ve testi de geçiyorlar sanırım. Neyin testi? Saat, telefon, koşturmaca ve modernlikten kopup yeniden birbirleriyle ve doğa ile bağlantı kurup kuramayacaklarının testi.

Film 20 festivalden ödülle dönüyor. Bu ödüllerin 9 tanesi izleyicinin seçtikleri ödülü, 5’i gençlik, 7’si çevreci ödüller ve 3’ü en iyi görüntü ödüllerinden.

Doğa ve kendimizle, başkalarıyla tekrar bağlantı kurmak mümkün:)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s