Mutlu çocuklar Hollandalı çocuklar

screen-shot-2017-01-02-at-18-35-07

Biofilia (scroll down for English please)

29 gelişmiş ülkenin en mutlu çocukları Hollandalılar. Onları İskandinav ülkeleri izliyor. Listenin altlarında Amerikalı, Yunan ve Litvanyalı çocuklar var. Hollandalı çocukların okul baskısı az. Geç öğrenen çocuklar üzerinde baskı kurmuyorlar “nasıl olsa bir gün öğrenir” rahatlıkları var. Çocukları birbirleriyle yarıştırmıyorlar. Hollandalı aileler ne kadar dikkat etseler de çocuk yetiştirirken hata yapabileceklerini ve hata yaptıklarını kabul ediyorlar. Babalar da gerçekten babalık yapıyor. Türk Yunan ve Amerikalı ailelere duyurulurJ Ha bir de çocukla “sen ne istersin nasıl istersen yavrucum” pazarlığı yapmıyorlar; “bunu yap şunu yap” komutlarını veriyorlar. Disiplin sanıldığının aksine çocuklara iyi geliyor. Aile ile çocuklar arasında daha az çatışma oluyor. Bu, ailelerin çocukların fikrini almadığı ve saymadığı anlamına gelmiyor. Sadece evdeki otorite belli, o konuda şüphe yok. Bir de çocuklar kendi başınalıklarını yaşayabiliyorlar. Beceriyorlar bisiklete atlayıp oraya buraya gitmeyi.

————

Biofilia

According to a survey in the 29 most developed countries of the world, the happiest children are Dutch kids. Scandinavians are as happy as Dutch children. At the end of the list, there are American, Greek and Lithuanian children. Children with at least pressure at school are Dutch children. They do not worry about children who are learning late. They know anyhow one day they will get to learn. They are very helpful and kind to their classmates.

Dutch families do not try to be perfect. They accept they can make a lot of mistakes while they raise children. The father also plays an active role when the child grows.

Dutch parents do not ask their children what to do, they say what to do. There are small conflicts between parent and children.

————————–

Görsel: Emmet Gowin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s