Kayıp Zamanın İzinde

Screen Shot 2017-03-22 at 13.20.15

Apartmanın en üst katında gizli gizli bitkiler yetiştiren bir kadın var. En büyük hayali bahçıvan olup gözünün alabildiği kadar bağ bahçe yetiştirmekmiş ama apartmanın üst katıyla yetinmek zorunda kalmış. Havuç, kenevir, marul, kuşkonmaz, enginar, envai çeşit sebze yetiştiriyor.

Hemen hergün “sivrisinek” dediği ukulelesini alıp parka gidiyor ve yüzyıllık çınarın karşısında oturup ukulelesini çalıyor. 

Bir gün ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğreniyor. Aynı zamanda parktaki çınar ağacına da çarpı işareti konduğunu görüyor. Kadınla çınar ağacının kaderi birleşiyor; ikisi de ölecek, ikisi de x.

Kadın çınarı korumak için alnına kavuniçi renkten çarpı işareti konduruyor. Ukulelesini alıp çınarı korumaya gidiyor. Polislere “tuvaleti nasıl bulmak istiyorsanız öyle bırakın, evreni de rahat bırakın” diye bağırır. Nafile tabi çınar da kesiliyor kadın da ölüyor. İşin tek güzel tarafı kadının da ağacın da pek çok insanın hayatında önemli değişikliklere neden olması.

Bunlar Kayıp Zamanın İzinde Atilla Marcel filminden hatırladıklarım. Sylvain Chomet’in filmi.

Hemen her tuvalette “tuvaleti nasıl bulmak istiyorsanız öyle bırakın”, “tuvaleti temiz tutun”, “tuvalete kağıt vs. atmayın” gibi uyarılar yazar. Bu yazıyı kamuya açık yerlerin tuvaletlerinde, en şık restoranların tuvaletlerinde, milletin çalışmak için can attığı global dev şirketlerin tuvaletlerinde, en şık otellerin tuvaletlerinde, en lüks kulüplerde ve helal şirketlerin tuvaletlerinde görürüz. Temizliğin, bir sonrakini ve evreni düşünmenin eğitimle alakası yok demek ki.
——————
“Leave the the bathroom as clean as you want to use next time, and leave the universe alone” from Attila Marcel.

Siyah beyaz görsel: NAWAR HAEDAR

Diğer görsel: SUN TAI YOO

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s